Oprava kalového čerpadla Sigma 80 KDFU 150

Povodně v Zahořanech27. 9. 2010 v 19.55:26

Náš sbor disponuje kalovým čerpadlem od firmy Sigma s označením 80 KDFU 150. Fotka Toto čerpadlo sbor vlastní již několik let a slouží sboru při čerpání zatopených a kontaminovaných studní obyvatel. Je dost výkonné, aby vyčerpalo studnu i s usazeninou, popř. s pískem. Tyto nečistoty jsou abrazivní a společně s vodou tvoří tzv. suspenzi, jejíž vlastnost by se dala přirovnat k písku na nádobí. Suspenze poté vybrušuje gumovou příložku společně se sacím víkem, u kterých dochází k velmi rychlému opotřebení (vybroušení).

Fotka Oprava probíhala celkem komplikovaně, vzhledem k silnému zanesení čerpadla vodním kamenem. Dlouhodobé používání čerpadla mělo za následek nepříjemné „zareznutí“ oběžného kola, které nešlo z hřídele sundat. Na řadu musela přijít rozbrušovačka, pomocí níž muselo být oběžné kolo ořezáno do takové formy, aby na něj šlo upevnit stahovák. Příložka oběžného kola musela být nekompromisně rozřezána a tudíž se nedala použít, jelikož bránila upevnění stahováku. Po odstranění všech starých a opotřebených dílů se čerpadlo osadilo zpět novými součástkami a je opět provozu schopné a jeho výkon se vrátil zpět do tabulek. :-)

Přidal Jiří Plíhal ve čtvrtek 23. září 2010 ve 14.49:53.

Fotografie k této aktualitě