Logo SDH Křešice

SDH Křešice

Nádražní 161
411 48 Křešice u Litoměřic
E-mail: hasici@sdhkresice.cz
http://www.sdhkresice.cz/

Bleskové povodně v Zahořanech

  • Datum: v pondělí 16. srpna 2010 ve 2.30 až 18.00

…aneb týden poté. Ačkoli jsme měli na celý tento víkend kvůli nepříznivé předpovědi počasí vyhlášenou pohotovost, pověstný pátek třináctého nepřivolal ani na sobotu ani na neděli žádné větší přívaly deště. Mysleli jsme si tedy, že jen v duchu vzpomeneme na nepříjemný víkend minulý, kdy se obcí Zahořany prohnala velká voda, která vyplavila některé domy v blízkosti Lučního potoka.

Pondělní volání z operačního střediska kolem půl třetí ráno nás ale vyhnalo z postelí bojovat s další pohromou. Nejdříve do Velkého Újezdu, ale než jsme stihli vyjet z hasičárny, přišlo další hlášení o výjezdu, tentokrát do obce Zahořany. Jak vypadá velká voda v Zahořanech jsme z minulého týdne tušili, ale po příjezdu na náves jsme ztratili dech. Celou obcí se hnala blesková povodeň, která podle obyvatel přišla tak rychle, že si někteří mysleli, že projíždí auto. Koryto řeky se během několika málo minut hnalo kudy ho právě napadlo – skrze domy, ulice, přes auta, všude. Zběžná prohlídka naznačila, že na některých místech to bylo opravdu peklo. Na rozdíl od minulého týdne, kdy se rozvodnil pouze Luční potok a vyplavil své blízké okolí, přitékala voda tentokrát jak od Sedlece, tak z Velkého Újezdu.

V první řadě jsme se dvěma čluny objeli postižená místa s úmyslem evakuovat obyvatele, pro které by mohl být silný proud povodně nebezpečný. Ukázalo se ale, že nejvíce nebezpečná byla samotná práce se člunem v prudkém proudu rozvodněného potoka, kdy si naši členové zažili opravdovou nelehké chvilky. Vzhledem k velkému riziku převozu osob z odříznutých míst a viditelnému začátku opadávání velké vody, jsme jim doporučili setrvat v prvních patrech domů.

Na místě jsme operovali s dalšími přivolanými jednotkami z HZS Litoměřice, SDH Horní Řepčice a místními Zahořanskými hasiči.

Na základnu jsme se vrátili kolem páté hodiny ranní. Padlo rozhodnutí, že se půjdeme ještě trochu vyspat a znovu se sejdeme v půl deváté a začneme pomáhat odstraňovat následky po opadlé vodě. Plán nám ale opět poupravil vyžádaný výjezd do obce Třeboutice, který byl vyhlášen ještě dřív. Polovina jednotky vyjela na místo s cisternou, druhá polovina vyjela se zbytkem čerpadel do Zahořan. Zde jsme od devíti hodin až do půl šesté vyčerpávali vodu ze sklepů pod místními staveními, zaplavených studní a vodních lagun.

Druhá polovina fotografií pochází od paní Špittové ze Zahořan.

50.530614.2167

Této činnosti se zúčastnili tito členové: Černý Jiří, Hensch František, Linhart Václav, Malý Martin, Mančal Michal, Mrva Jiří, Mrva Miroslav, Mrva Miroslav, Opava Václav, Pála Milan, Plíhal Jiří, Šmidt Václav, Výboch Daniel a Zejda Josef.

Přidal Milan Pála v pondělí 16. srpna 2010 ve 21.48:19.

Fotografie k této činnosti

Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět na začátek stránky ↑